همه کسانی که در صنعت IT فعال هستن، مخصوصا برنامه نویس ها، در طول زندگی کاریشون ایده های مختلفی به ذهنشون میرسه که از نظر خودشون می تونه تبدیل به یک کسب و کار موفق بشه. شاید تو ذهن همه ما ایده های مختلفی باشه و منتظر فرصتی باشیم تا اونها رو به مرحله اجرا در بیاریم. اما به نظر من ایده دادن اصلا سخت نیست. چیزی که سخته اجرای ایده هاست. ایده ای که اجرا نشه همیشه در مرحله فکر و خیال باقی می مونه.

حدود یک سال پیش بین من و دوستانم سعید و علی در شرکت پرسینا گفتگویی انجام شد در مورد اینکه روزانه چندین هزار عنوان خبری توسط خبرگزاری های فارسی تولید میشه اما اخبار فارسی خیلی پراکنده هستن و یک کاربر فارسی زبان نمی دونه از میان صدها وب سایت خبری و خبرگزاری برای دریافت اخبار روز باید به سراغ کدام یک بره. و هرگز به راحتی نمی تونه بدون مراجعه به چندین و چند وب سایت موضوعات داغ خبری روز رو درک کنه و معمولا کاربران به ناچار یک وب سایت خبری را برای مطالعه انتخاب می کنن و برای دریافت اخبار به همان یک وب سایت مراجعه می کنن.

در گفتگویی که داشتیم به فکر ایجاد سرویسی افتادیم که اخبار همه پایگاه های خبری را یکجا و در یک محیط، به صورت دسته بندی شده و لحظه به لحظه در اختیار کاربران فارسی زبان قرار بده. سرویسی که موضوعات داغ خبری را به صورت خودکار تشخیص بده و از میان چندین هزار خبر، مهمترین اخبار را به کاربران معرفی کنه. و خبرخون نام پروژه تازه ما شد.

ما پروژه رو با آنالیز وب سایت های خبری آغاز کردیم. و به دنبال راهی برای جمع آوری خودکار اخبار از وب سایت ها گشتیم. بعد از مدتی به الگوریتم هوشمندی برای تشخیص متن خبر در وب سایت های خبری دست پیدا کردیم.

چالش بعدی ما سرعت دادن به پردازش سنگین روی انبوه داده ها با منابع کم سخت افزاری که در اختیار داشتیم بود. راه اندازی خبرخون به عنوان یک سرویس متفاوت خبری که هم با داده انبوه سرو کار داشته باشه و هم روی همه آن داده های انبوه پردازش و داده کاوی کنه نیاز به یک تحلیل دقیق تر و بهینه سازی الگوریتم های اجرایی نرم افزار داشت. شاید بیش از نیمی از زمان کار روی این پروژه به همین موضوع اختصاص پیدا کرد و در طول بهینه سازی الگوریتم ها سرعت دریافت اخبار و داده کاوی در آنها را تا ۱۰ برابر بیشتر کردیم.

از ابتدای این پروژه یکی از دغدغه های ما ایجاد راحت ترین راه ها برای به اشتراک گذاری عناوین خبری بود. ما برای آخرین اخبار و اخبار مهم همه دست های خبری، تگ ها، سایت های منبع و دسته اخبار خود سایت های خبری، خروجی های RSS و Json ایجاد کردیم. و اکنون خبرخون هزاران خروجی RSS و Json دارد.

در مورد RSS و Json احتمالا می دانید. اگر نمی دانید در خود خبرخون توضیحی کوتاهی در موردشان قرار داده ایم. اینجا را ببینید. RSS بدرد همه می خوره و Json بدرد برنامه نویس ها می خوره.

خبرخون حدود ۱ ماه در حال تست های نهایی و رفع اشکالات پیش آمده در مرحله عملیاتی بود و امروز ما آماده معرفی این سرویس هستیم. خبرخون توسط سرورهای خود شرکت پرسینا میزبانی می شه و بازهم به زودی خبرهای خوب تری از امکانات در راه آماده سازی خبرخون به اطلاعتون خواهم رسوند.

اگر مایل هستید بیشتر در مورد خبرخون بدونید اینجا و اینجا را مطالعه کنید

امیدوارم شما هم خواننده همیشگی اخبار خبرخون بشید و این پروژه تبدیل به یک پروژه موفق برای شرکت پرسینا بشه.

از همکاران عزیزم سعید (جابری) و علی (گودرزی) که قبل از همکار دوستان نزدیک و خوبم هستن ممنونم. بدون تخصص و تجربه این دو آدم فعال و باهوش هرگز چنین پروژه ای به پایان نمی رسید و هممون الان چنین حس خوبی نداشتیم.

شرکت ما امسال چند پروژه بزرگ به مرحله اجرا خواهد رسوند که بعضی هاشون الان در حال تست و بعضی هاشون در حال انجام هستن. به محض آماده شدن برای معرفی، همینجا معرفیشون می کنم.